MENÜ
Mantar Kompostu

Mantar üretiminde uygulanan yöntemler, diğer tarımsal ürünlerin üretiminden oldukça farklıdır. Bunun ise birçok sebebi vardır. Mesela mantar yapısı gereği klorofilsizdir. Bu sebeple de karbonhidrat sentezi yapma yetisine sahip değildir. Mantar ihtiyaç duyduğu sentezi, yetiştirildiği ortamdan karşılayabilecek bir besindir. Mantardan mantara bu durum farklılık gösterebilir. Kültür mantarlarının bir kısmı çürümemiş bitkisel atıklar üzerinde gelişimini sürdürebilirler. Mantarın üzerinde yetiştiği ortamda organik maddeler parçalarına ayrılmış olmalıdır ki mantar ondan faydalanabilsin. Mantar üretiminde özellikle Amerika’da sıklıkla kullanılan gübre çeşidi, at gübresidir. At gübresinin besin değeri son derece yüksek olduğundan mantarlar için sıklıkla tercih edilir.

Mantar gübresi olarak at gübresi öne çıkar ve olduğu gibi kullanılabilir. Herhangi bir katkı maddesi olmadan at gübresi mantarın yetişmesinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Aynı zamanda atık kompostlar da gübre olarak kullanılabilir. Özellikle son zamanlarda hem dünyada hem de ülkemizde atık kompostların kullanımı oldukça yaygındır. Mantar gübresi çeşitlerinden bir diğeri de tavuk gübresidir. Birçok bitkisel ve katkısız maddeler mantar yetiştiriciliğinde öne çıkar. Mantarlar için koyun gübresi kullanıldığı da görülmüştür. Mantar üretiminde kullanılan gübre taze olmalı ve belli periyotlarda kullanılmalıdır. Taze gübre kullanılmasının nedeni ise eski gübrenin oldukça geç mayalanıyor olmasıdır. 

Mantar üretiminim yaygınlaştırılması gerekir. Çünkü mantar hem sağlığa çok faydalı bir besindir hem de doğanın olmazsa olmazlarındandır. Mantar yetiştiriciliği günümüzde oldukça basit bir hâl almıştır. Çünkü artık her çeşit mantar gübresi mevcuttur. Bu sayede kolaylıkla sağlıklı bir şekilde mantar yetiştirebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğinde kullanılan makineleri temin etmek de oldukça kolay. Firmamız sizler için en kaliteli mantar yetiştirme sistemlerini kuruyor. Aynı zamanda mantar üretiminde kullanılan makineleri de sizlere sunuyoruz. Mantar gübresi ve mantar üretimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz. 

Kompost Bir Gübre Midir?

Komposta direkt olarak gübre demek doğru olmaz. Kompost, birçok organik atığın birleştirilmesi ve sonrasında çürütülmesi ile üretilen son derece doğal, sağlıklı bir gübreleme metodu olarak tanımlanır. Kompost oluşturmak birçok kişiye oldukça güç gelse de aslında basit bir işlemdir. Direkt olarak hazır gübre kullanabileceğiniz gibi kompost oluşturarak kendiniz de gübreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kompost oluşturmak basit olduğu için günümüzde evde elde edilen kompostlara sıklıkla rastlayabilirsiniz. Bu işlem ile evde atık olarak gördüğünüz birçok şeyi değerlendirebilirsiniz. Böylelikle israfın da önüne geçmiş olursunuz. 

Evde atık olarak görülen ve çöpe attığınız bitkisel ürünleri kullanarak kompost oluşturabilirsiniz. Atık gıdaların çürümesini bekleyerek elde edebilirsiniz. Bunun için de atık gıdaların hava ile temas etmesi gerekir. Kompostun elde edildiği gıdalar kahverengi ve yeşil gıdalardır. Yeşil gıdalardan elde edilen kompost içeriğinde yüksek oranda azot barındırır. Kahverengi gıdaların içeriğinde ise yüksek oranda karbon bulunur. Bu gıdaları hızlı bir şekilde çürütmek için hava ile temas etmesini sağlamakla birlikte bir miktar su ekleyerek çürütme işlemine hız kazandırabilirsiniz. Fakat hızlı çürümesini sağlamak için su koyarken miktarı fazla kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. 

Son derece organik ve sağlıklı bir kompost hazırlamak için kullanılan malzemelerin çeşidi ve miktarı oldukça önemlidir. Kompost hazırlarken bazı maddelerin asla ve asla kullanılmaması gerekir. Mesela plastik malzemeler ve yağlı gıdalar komposta kesinlikle karıştırılmamalıdır. Komposta konulan su miktarı çok fazla olursa atıkların gübreye dönüşmesi mümkün olmayabilir. Komposta temas edildiğinde ılık olduğunu hissederseniz sağlıklı ve olması gereken kompostu hazırlamış olursunuz. Buradan da anlaşılacağı üzere kompost tam olarak gübre olmasa da gübrelemede kullanılan ve oldukça etkili olan bir yöntemdir. Ayrıca son derece kolay bir şekilde hazırlanabilir ve masrafsızdır. Atık kompostlar, mantarlar için gübre olarak kullanılabilir. Firmamıza ulaşarak kompost hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Hizmetlerimizle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın

Mert Genç Mantar Olarak Her Zaman Sizin İçin Buradayız

Logo