MENÜ
İstiridye Mantarı İle Yapılabilecek Yemekler

İstiridye mantarı günümüzde hem lezzeti hem de her yemeğin yanına yakışması ile adından söz ettiren bir malzemedir. Ayrıca istiridye mantarı tek başına tüketilebileceği gibi bu mantarın kullanıldığı birçok yemek tarifi de vardır. İstiridye mantarının tadı ve ağızda bıraktığı doku kişiye et yiyormuş hissi verdiği için özellikle vejetaryen olanların çok fazla ilgisinin çeker. Vejetaryen insanlar et yermişçesine istiridye mantarı tüketirler ve bundan büyük haz duyarlar. İstiridye mantar sote, oldukça popüler ve basit bir tariftir. Ayrıca istiridye mantar sotenin tadı alışılagelmiş sotelere çok benzer. Öncelikle normal boyutlarda bir tencerede yağ kızdırılır ve mantarlar doğranır. Sonrasında ise doğranan mantarlar ve sarımsak birkaç dakika kavrulur. Ocağın altı biraz kısıldıktan sonra bir miktar tuz eklenir ve kapak kapatılır. Mantarların suyunu çekmesi beklenir. Mantarların üzerine taze soğanlar yeteri kadar doğrandıktan sonra baharatları eklenir. Son olarak sıcak bir şekilde tabak hazırlanıp servise hazır hâle getirilir. 

İstiridye mantarıyla yapılan bir çok popüler olan yemek sayısı günden güne artıyor. İstiridye mantarı kavurma, son zamanlarda her mutfakta yapılan bir yemek haline gelmiştir. İstiridye mantar kavurma için gerekli malzemeler hem az hem de uygundur. İlk olarak yapılması gereken istiridye mantarlarını fokurdayan suyun içine atmaktır. Suyun içinde kısa bir süre duran mantarlar tencereden çıkarılıp süzülmelidir. Ateşe karşı dayanıklılık gösteren bir tava tercih edilip orta ateşte belli bir süre ısıtılmalıdır. Sonrasında ise zeytinyağı tavaya ilave edilmeli ve yağın kızması beklenmelidir. Kızmış yağın üzerine sarımsaklar eklenmelidir. Daha sonra mantarlar eklenmeli ve yarım çay kaşığı kadar şeker ilave edilmelidir. Mantarların tavada kızarması için arada bir çevrilmelidir. Kızaran mantarların üzerine soya sosu dökülerek bazı baharatlar serpiştirilmelidir. Mantarların soya sosunu çekmesi beklenmelidir. Son olarak hazırlanmış olan istiridye mantarı kavurması tabaklara alınmalı ve en güzel sunumla servis edilmelidir. 

Ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olan istiridye mantarlı omlet, kahvaltıların olmazsa olmazı haline geldi. Farklı ve lezzetli omlet yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan istiridye mantarlı omleti yapmak oldukça kolay. Bu yiyecek hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı olduğu için uzmanlar tarafından tavsiye edilir. İstiridye mantarlı omlet için öncelikle bir yemek kaşığı hardal ve altı adet yumurta güzel bir şekilde çırpılır. Sonrasında ise üzerine gerektiği miktarda tuz ve biber ilave edilir. İdeal boyutlarda bir tavaya yağ eklenerek ocağa alınır ve ısıtılır. Sonrasında ise bir diş sarımsak ilave edilir ve kavrulur. Mantarlar, büyük büyük değil de küçük parçalar halinde tavaya konulduktan sonra kavurma işlemine devam edilir. Daha sonra kıvamını alan yumurta karışımı tavaya dökülür. İsteğe bağlı olarak pişirme süresi belirlenir. Çok pişmiş omlet seven kişiler tavanın üstünü kapatıp daha uzun süre pişirebilirler. İstiridye mantarlı omlet işte bu kadar kolay. Sıcak bir şekilde servis yapabilirsiniz. 

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunda yer alan hücreler bazı sebeplerden ötürü zarar görebilir ve bunun sonucu olarak kanser gibi ağır hastalıklar ortaya çıkabilir. İstiridye mantarı, antioksidan bir özellik gösterir ve bu sayede hücrelere zarar veren serbest radikallerin gücünü azaltır. Buradan anlaşılacağı üzere istiridye mantarının, kanser hastalığı üzerinde son derece olumlu bir etkisi vardır. Bu olumlu etki göz önünde bulundurularak birçok kanser ilacının içerisinde istiridye mantarı kullanılmıştır. İstiridye mantarı aynı zamanda kandaki kolesterolün düşmesine yüksek oranda etki yapar. İstiridye mantarının kolesterolün düşmesini etkilemesinin asıl nedeni içeriğinde bulunan levostatin adlı maddedir. Dünya genelinde ve ülkemizde üretilen kolesterol düşürücü ilaçların içerisinde istiridye mantarı da yer alır. İstiridye mantarı yalnızca kolesterolün düşmesini değil dengede kalmasını da sağlayan son derece sağlıklı bir gıdadır. Kısacası oldukça sağlıklı olan bu mantar, ilaç sektöründe sıklıkla kullanılır. 

İstiridye mantarı, tıpkı sarımsak gibi doğal antibiyotik olarak bilinir. Aynı zamanda istiridye mantarı, hastalıkların oluşmasına neden olan bakterilerin çoğalmasını engellediği gibi yok olmasını sağlar. Yani istiridye mantarı antibakteriyel bir özellik gösterir. Günümüzde sağlıklı beslenmeye önem veren birçok kişi, antibiyotik tüketmek yerine istiridye mantarını tüketmeyi tercih ediyor. İstiridye mantarının besin değeri oldukça yüksektir. Özellikle içeriğinde çok fazla demir bulundurur. Bu noktada et tüketmeyen ya da vejetaryen olan kişilerin etten alacağı demiri istiridye mantarı sunuyor. Dolayısıyla istiridye mantarı tüketen kişiler, oldukça sağlıklı beslenmiş ve birçok vitamini bünyelerine almış olurlar. İstiridye mantarı yalnızca demir açısından değil b vitamini açısından da oldukça zengindir. B vitamini takviyesi alması gereken kişiler, bu ihtiyaçlarını istiridye mantarından karşılayabilirler. 

İstiridye mantarının faydaları tahmin edilenden çoktur. Doğal bir şekilde vücudun antibiyotik almasını bu mantar ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca istiridye mantarının en büyük avantajlarından biri çok sağlıklı olmasını yanı sıra çok da lezzetli olmasıdır. Lezzetli olduğu için insanlar isteyerek tüketirler ve mantardan gelen vitaminleri alırlar. İstiridye mantarı yetiştirmek için kullanılan makineler hakkında firmamızdan bilgi alabilirsiniz. İstiridye mantar yetiştiriciliği sistem kurulumunda öne çıktığımız için bizden destek alabilirsiniz.

Hizmetlerimizle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın

Mert Genç Mantar Olarak Her Zaman Sizin İçin Buradayız

Logo