MENÜ

Mantar, oldukça sağlıklı ve dünya genelinde popüler olan besin değeri yüksek bir gıdadır. Aynı zamanda mantar birçok geleneksel tedavi yönteminde de öne çıkar. Dünyada birçok farklı yerde yetiştirilen mantar, ülkemizde de Akdeniz taraflarında sıklıkla yetiştirilen bir gıda türüdür. Mantar yetiştiriciliği, ülkemizde uzun yıllardır süregelen bir meslek koludur. Bu sebepten ötürü ülkemizde mantar yetiştiriciliği ile alakalı türlü türlü eğitimler verilir. Günümüzde bu alan ile alakalı yetiştirme kursları ağırlıklıdır. Bunun sebebi ise özellikle gençleri mantar yetiştiriciliğine katmaktır. Mantar yetiştiriciliği kursu ülkemizin hemen hemen her yerinde vardır. Bazı özel kurumlar bu kursu sağlarken devlet desteği ile ücretsiz bir şekilde açılmış mantar yetiştiriciliği kursları da bulunur. 

Mantar yetiştiriciliği kursları sayesinde daha bilinçli ve sağlıklı mantar yetiştiriciliğinin önü açılıyor. Bu sayede ülkemizin mantar yetiştirmeye son derece uygun ortamından tam anlamıyla faydalanabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği kursuna katılan kişiler yaşadığı bölgede yetişebilecek olan mantar türlerini iyi bir şekilde analiz eder ve bunun için gerekli şartları yerine getirir. Aynı zamanda bu kurstan eğitim alan kişiler tüm tedbirlere ve tekniklere uygun bir şekilde mantar yetiştirmeyi öğrenir. Mantar yetiştiriciliğini bir meslek haline getiren ya da getirmek isteyen kişilerin sertifikalı kurslara katılım göstermesi gerekir. Mantar yetiştiriciliği kursundan sertifika aldığınız takdirde bu işi meslek haline getirebilirsiniz. 

Mantar yetiştiriciliği kurslarının bazıları ücret talep ederken bazıları ise tamamen ücretsizdir. Önemli olan en güzel eğitimi veren kurstan eğitim almaktır. Bu kurslar sayesinde ülkemizde mantar yetiştiriciliği ile ilgilenen gençlerin sayısının artması hedeflenir. Mantar yetiştiriciliği kursları her geçen yıl kendini daha çok geliştirerek daha nitelikli eğitimler verir. Bu kurslardan eğitim alarak nitelikli bir şekilde mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Dünya genelinde ve ülkemizde nitelikli mantar yetiştiricilerinin sayısının az olmasından dolayı bu kurslar günden güne artıyor. Mantar yetiştiriciliğinin bir meslek dalı olarak görülmesi adına bu kurslar ve verilen eğitimler oldukça önem arz ediyor. Ülkemizde çok çeşitli mantarlar bulunurken bu tarz kursların artması gerekiyor. Sizler de mantar yetiştiriciliği kurslarına katılarak hem mantar çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz hem de mantar yetiştiriciliğini meslek haline getirebilirsiniz. 

Ülkemizde Yetiştirilen Mantar Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde çok sık yetiştirilen mantar çeşitleri üç tanedir. Bunlar ; kültür mantarı, trüf mantarı ve istiridye mantarıdır. Bazı mantar türleri ülkemizin bazı kesimlerinde daha sık yetiştirilir. Bunu ortamın şartları belirler. Mantarın çeşidine göre yetiştirilme şekli çeşitlilik gösterir. Bazı mantarları yetiştirmek daha maliyetlidir. Ülkemizde pazarlarda en sık karşılaştığımız mantar çeşidi beyaz şapkalı kültür mantarıdır. İnsanların en fazla bilgi sahibi olduğu ve özellikle yemeklerde çok sık kullandığı mantar çeşidi olarak da kültür mantarı başta gelir. Bu sebepten ötürü mantar yetiştiriciliği ile ilgilenen kişilerin öncelikli tercihi kültür mantarı yetiştiriciliğidir. Kültür mantarı yetiştirmek az maliyetlidir ve pazarlarda çok fazla rağbet görür. 

Ülkemizde sıklıkla yetiştirilen mantar çeşitlerinden biri de istiridye mantarıdır. İstiridye mantarına bu ismin verilmesi tamamen şeklinin istiridyeye benzemesinden gelir. Aynı zamanda bu mantarın besin değeri oldukça yüksektir. Kültür mantarı kadar popüler olmasa da ülkemizde en sık yetiştirilen ve tüketilen mantarların başında gelenlerden biridir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgilenen kişiler yüksek oranda kâr yaparlar. Bu mantarı yetiştirirken bir ay kadar kısa bir süre içerisinde beş bin lira kadar kâr yapma imkanınız olur. Kâr elde etme durumları yetiştirme koşullarına göre farklılık gösterebilir. İstiridye mantarı günümüzde oldukça popüler bir gıdadır. Tek başına tüketilebileceği gibi yemeklerin yanında eşlikçi olarak da tercih edilebilir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği kursları çok fazla ilgi görüyor. Sizler de bu kurslardan eğitim alarak nitelikli bir şekilde istiridye mantarı yetiştiriciliği yapabilirsiniz. 

Ülkemizin bazı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen mantar çeşitlerinden biri olan trüf mantarının ekonomik değeri yüksektir. İçeriğinde yüksek oranda su, protein, karbonhidrat ve mineral bulunan trüf mantarı besin değeri açısından zengin olduğu için çok faydalıdır. Bu mantar çeşidine dünya genelinde farklı isimler verildiği görülür. Mesela dünya çapında ‘kara elmas’ adıyla anılan bir mantar çeşididir. Aynı zamanda trüf mantarının ülkemizin çeşitli ormanlarında birçok türü bulunduğu tahmin ediliyor. Fakat bu mantarın yalnızca üç türü pazarlarda yerini alıyor. Trüf mantarının bu üç türü ; kışlık siyah trüf, yazlık siyah trüf ve bianchetto olarak bilinir. Önemli olan yetiştirilecek trüf mantarı çeşidini doğru belirlemektir. Bu belirleme yapılırken ortamın koşullarına dikkat edilmelidir. Ülkemizdeki mantar yetiştiriciliği sektörüne katılmak isterseniz çeşitli kurslardan eğitim alarak bu işi meslek haline getirebilirsiniz. Firmamızın uzman ekibinden mantar yetiştiriciliği hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hizmetlerimizle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın

Mert Genç Mantar Olarak Her Zaman Sizin İçin Buradayız

Logo